TRAKYA CAM
Isıl İşlem Uygulanmış Camlar

Isıl İşlem Uygulanmış Camlar : Tam Temperleme

Temperleme işlemi yatay hat üzerinde camın dış yüzeylerine basınç gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırmak için ısıtma ve soğutma aşamalarını içerir.

Tam temperleme, camın dayanıklılığını ve ısıl gerilimlere karşı direncini artırır. Isıl işlem uygulanmamış düzcama göre darbelere karşı yaklaşık 5 kat daha dayanıklı olan tam temperli cam, kırıldığı zaman küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılarak yaralanma risklerini azaltan emniyet camıdır.

TRC DURACAM®

Darbe aldığında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılan temperli emniyet camı

TRC Duracam®, Trakya Cam'ın tam temperli camının markasıdır.

Temperleme işlemi:
       Yatay hat üzerinde camın dış yüzeylerine basınç gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırmak için ısıtma ve soğutma aşamalarını içerir.

        Camın dayanıklılığını ve ısıl gerilimlere karşı direncini arttırır.

       Ürünlerin hacmini, kimyasal yapısını, renk ve berraklığını değiştirmez.

TRC Duracam®; ısıl işlem uygulanmamış düzcama göre darbelere karşı yaklaşık 5 kat daha dayanıklıdır.

Kırıldığı zaman küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılarak yaralanma riskini azalttığından emniyet camı olarak kullanıma uygundur.

Kalınlık ve Ebatlar

Kalınlık 
(mm)

Minimum Ebatlar
(mm)    

Maksimum Ebatlar
 (mm)

3.0

300x400

1000x2000

4.0 - 12.0 (çapak)

180x350

2400x3500

4.0 - 19.0 (rodaj)

105x350

2400x4500

Ebat toleransları, tüm anma ebatlarında ± 5 mm'dir

Kullanım Alanları

Cam korkuluklar, cam kapılar, duş kabinler, ara bölmeler, cam mobilyalar, şehir mobilyaları, buzdolabı ve fırın camları, güneş kolektör camları, otomobillerin yan ve arka camlarında kullanılır.

 

 Isıl İşlem Uygulanmış Camlar : Tam Temperleme

Kısmi temperleme, cama ısıl gerilim yüklerini karşılayabilecek yeterlikte direnç kazandıran ısıl işlemdir. Kısmi temperli panolar, tam temperli Duracam® panolarla aynı fırında, ancak daha düşük bir yüzey gerilimi hedeflenerek üretilir. Isıl işlem uygulanmamış düzcama yaklaşık 2 kat daha fazla güç kazandırılır.  Kısmi temperli cam kırıldığı zaman büyük parçalara bölünür ve emniyet camı sınıflandırmasının dışında kalır.