Tek ve Çift Camlar

Daha öncesinde belirttiğimiz gibi çift cam kullanımı ısı yalıtımını daha efektif bir noktaya taşımak için geliştirilen bir tekniktir. İki cam katmanı arasında yer alan hava boşluğu içeriden dışarı sızacak sıcak havayı engeller. Böylelikle yaşam alanlarınızı ısıtmak için harcamanız gereken enerji ve enerji maliyeti ciddi oranda düşmüş olur. Böylesine avantajlı bir kullanıma sahip olan çift camların temel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikle tek camlar, ısı yalıtımı sağlamak için herhangi bir ekstra özelliğe sahip değildir. Buna karşılık çift camlarda genellikle argon, ksenon ve kripton gibi gazlar kullanılarak yalıtım desteklenmektedir. İki cam katmanı arasında yer alan bu gazlar havanın geçişkenliğini azaltarak kayıpları düşürür.

Buna ek olarak ısı kayıplarını daha da azaltmak üzere şeffaf filmlerle zenginleştirilen ekstra yalıtımlı çift camlar da mevcuttur. Bu tür çift camların ısı koruması tek camlara kıyasla yüzde 80‘lere varan oranlarda daha fazladır. Camların ısı performansını belirlemek için kullanılan termal katsayı isminde bir ölçek vardır. Bu ölçekte termal katsayı düştükçe ısı performansı yükselir. Bu doğrultuda tek camlar genellikle 6 ug termal katsayısına sahiptir. Ancak çift camlar söz konusu olduğunda bu rakam 1.1 ug’ye kadar düşmektedir. Bu da 6 kat civarında daha yüksek bir performans anlamına gelir.

Ses yalıtımı söz konusu olduğunda da çift camlar tek camlara kıyasla çok daha üstün bir deneyim sağlar. Özellikle şehrin gürültülü bir bölgesinde yaşıyorsanız tek camlar sizi sesten korumak için ciddi oranda yetersiz kalacaktır.

Maliyet açısından doğal olarak tek camlar çift camlara kıyasla daha düşük fiyatlara sahiptir. Ancak belirtmek gerekir ki buradaki maliyet tasarrufu tek cam kullanmak için yeterli bir sebep değildir. Çünkü aksine enerji maliyetleri açısından tek camlar iki kat daha fazla faturaları beraberinde getirebilmektedir.