Temperli Cam

Temperli Camlar Hangi Özelliklere Sahiptir?

Temperli camların normal camlara göre birçok farklı özelliği vardır. Bunun yanında temperli camlar sahip oldukları özellikleri ile oldukça geniş bir alanda kullanılmaya başlamıştır. Özel bir üretim cam olması da diğer düz camlara göre farklılıklar göstermesine neden olur.

Özel fırınlarda üretilen ve yüksek sıcaklıklarda ani soğumalara maruz bırakılan temperli camlar dayanıklı yapıları ile öne çıkar. Özellikle dayanıklı olmaları ile pek çok tüketici tarafından tercih edilir. Peki, temperli camların özellikleri nelerdir? Bunlara göz atalım.

Temperli camların en önemli özelliklerinden biri bilinen sıradan camlara oranla en az 4 – 5 kat daha yüksek oranda dayanıklı olmasıdır. Ayrıca temperli camlar kırıldıklarında hiçbir zaman ufak tefek parçalara ayrılmaz. Sahip olduğu bu özelliği sayesinde pek çok yaralanma gibi durumun da önüne geçer. Her mekana uyum sağlar ve ortamlarda estetik ve dekoratif görüntüler meydana getirir. Farklı kalınlık ölçüleri ile alternatifler sunma konusunda önemli bir yerdedir. Temperli camların bir başka önemli özelliği de farklı renk seçenekleri olarak karşımıza çıkar. Bu camlarda füme, mavi, yeşil ve bronz alternatiflerini görmek mümkündür. Pek çok mekanda kendisine yer edinmesi nedeniyle oldukça geniş bir kullanım alanı sunar. Temperli camlar özel yapısı ile dayanıklı bir cam modelidir. Dışarıdan gelen darbelere karşı direnç gösterir ve kolay kolay hasar almaz. Dışarıdan gelen darbelere karşı direnç oluşturturken ısıya karşı da aynı görevini yapar. Temperli camlar ısıya karşı da dayanıklı yapıları ile öne çıkar. Bunların yanı sıra temperli camlar oldukça kolay bir şekilde temizlenir.