Trakya Cam

Trakya Cam, bugün toplam yedi float hattında ulaştığı üretim kapasitesiyle düz camda dünyada 6. Avrupa’da ise 4. büyük firma konumundadır. Otomotiv, enerji ve beyaz eşya alanlarında ise Avrupa’nın ve bölgemizin genişleyen üretim odaklarının güçlü bir cam tedarikçisi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket, 2011 yılında 2.768 çalışanı ile 751 milyon $ net ciro seviyesine ulaşmıştır.

Trakya Cam, 2009 yılında stratejik bir adım atarak, Mısır ve Rusya’daki düz cam faaliyetlerini, sektörün dünyadaki en büyük oyuncularından biri olan Saint-Gobain ile ortaklaşa geliştirme kararı almıştır.

Bu ortak girişim kapsamında, Trakya Cam, Saint-Gobain ’in Mısır’da yerel bir yatırımcı ile yürütmekte olduğu projeye %14,87 oranında iştirak etmiştir. Mısır’daki düz cam fabrikası 2010 yılı Temmuz ayında devreye alınmıştır.

Diğer taraftan düz cam sektörünün bu iki güçlü firması, Rusya’da Tataristan Cumhuriyeti’nde düz cam ve otomotiv camları alanlarında büyük ölçekli yatırımlar yapmak için çalışmalara devam etmektedir.

Trakya Cam, Şişecam Grubu’nu bugünlere taşıyan çağdaş yönetim ve sanayicilik ilkeleri, yüksek kurumsallaşma düzeyi, pazara ve ARGE’ye odaklı çalışma anlayışı doğrultusunda faaliyet göstererek gücünü pekiştirme iddiasını taşımaktadır.

1978 yılında Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. tarafından kurulan ve Şişecam Topluluğu içinde, düz cam alanındaki faaliyetleri yürüten Trakya Cam Sanayii A.Ş., Türkiye düz cam pazarının lider ve bölgemiz düz cam pazarının öncü kuruluşudur.Trakya Cam, en son teknolojilerle üretim gerçekleştirmekte olup temel camlar (düz cam, buzlu cam, ayna, lamine cam, kaplamalı cam, mimari projelere yönelik camlar)otomotiv camları ve diğer ulaşım araçları camları, enerji camları, beyaz eşya camları
alanlarında faaliyet göstererek inşaat, otomotiv, enerji, beyaz eşya, mobilya ve tarım sektörlerine girdi sağlamaktadır. Trakya Cam, 1981 yılında devreye aldığı float hattıyla, Doğu Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ekseninde, modern float teknolojisi ile üretim yapan ilk firma olmuştur. Gerçekleştirdiği düz cam, oto cam ve işlenmiş cam yatırımları ve geniş ürün portföyü ile Türkiye’de ve bölgede düz cam sanayinin gelişmesine öncülük etmiştir.

Trakya Cam, bölgesel liderlik vizyonu ve çok odaklı üretim anlayışı çerçevesinde, iştiraki Trakya Glass Bulgaria EAD kimliği ile Mart 2006’da Bulgaristan’da Balkanlar’daki ilk float hattını ve ardından ayna ve temperli cam hatlarını devreye almıştır. Otomotiv camları alanında faaliyet gösteren Bulgaristan Oto cam Fabrikası ise 2010 yılı Temmuz ayında faaliyete başlamıştır.

Trakya Cam, bir diğer iştiraki Trakya Yenişehir Cam Sanayii A.Ş. bünyesinde ise Bursa Yenişehir’de 2007 yılında faaliyete başlayan iki float hattı ve bir kaplamalı cam hattı ile 2008 yılında devreye aldığı lamine cam hattı ile yurtiçinde de büyümesini hızlı bir şekilde sürdürmektedir.